صفحه اصلي
آپارات
آلبوم تصاوير
اخبار برگزیده
اخبار عمومی
انجمن ها
جستوجو
گزارش تصویری
گزارش و فعالیت های مرکز
ورود
کارگاه تایپوگرافی پنجمین جشنواره هنر مقاومت
در گفت و گو با مسعود نجابتی عنوان شد؛ هدف ما تنها تعریف و تمجید نیست؛مردم انتظار دارند هنر زبان گویای آنها باشد مسعود نجابتی در گفت و گو با خبرنگار مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی گفت: هدف ما تنها تعریف و تمجید نیست بلکه بیان واقعیات و نواقص موجود در زمینه های مختلف اجتماعی و اقتصادی و... است تا اینکه به یک واقعیت برسیم؛ مردم انتظار دارند هنر زبان گویای آنها باشد و در جاهایی که حرفشان به گوش مسئولین نمیرسد، هنر برساند.

به گزارش مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی، کارگاه تایپوگرافی پنچمین جشنواره هنر مقاومت با حضور استاد مسعود نجاتی مدیر مسئول کانون هنر شیعی، حمید قربا‌ن‌پور و دکتر محمد حسنی، رئیس مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی، در نگارستان اشراق قم برگزار شد.

در همین راستا و در حاشیه برگزاری این کارگاه یک روزه، گفت و گویی با استاد نجابتی، مدیر مسئول کانون هنر شیعی، در خصوص چگونگی و روند اجرایی پنجمین جشنواره هنر مقاومت، به شرح زیر داشتیم.استاد در ابتدا بفرمایید جشنواره هنر مقاومت چیست، چگونه و در چه رشته هایی برگزار می‌شود؟

جشنواره هنرم مقاومت در حوزه مقاومت، دفاع مقدس و انقلاب اسلامی، در ده رشته هنری برگزار می‌شود. این جشنواره که در چهار دوره برگزار شده، امسال به دلیل تقارن آن با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در حوزه های روز مره و مشکلات اجتماعی نیز، پنجمین دوره آن در حال برگزاری است.

تهیه و تنظیم محتوای جشنواره امسال نیز بر عهده یک تیم محتوایی از دوستان طلبه در قم بود که حدود یک سال بر روی موضوعات کار کردند و همگی آنها با محوریت مقاومت و ارتباط با نیاز ها و مشکلات موجود در جامعه بودند.برای مثال در رشته عکاسی، ما به بحث زن مسلمان ایرانی پرداخیتم. چون تصور این است که در شرایط کنونی جامعه اگر کسی بخواهد با حفط حجاب و عفاف در جامعه حضور فعال و موثر داشته باشد، خود این امر بیان کننده مقاومت یک زن مسلمان در برابر تمام وسوسه های دنیای مدرن و سختی های پیش روی اوست.

در بحث عکس دیجیتال نیز موضوع کار و کارگر ایرانی را داریم. از نظر ما تلاش یک کارگر ایرانی که سعی بر تولید و ایجاد اشتغال دارد، یک مقاومت محسوب می‌شود و بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح می‌کند.در سایر رشته ها نیز سعی کرده ایم ضمن طرح موضوعات انقلابی و دینی، مشکلات و کاستی های موجود در جامعه و مقاومت مردم در برابر آنها را بیان و هنر را بطور مستقیم وارد زندگی مردم کنیم و به طور کلی سعی ما بر این بوده که هنر را به زندگی مردم بیاوریم و نه اینکه مردم را دعوت به تماشای هنر در نمایشگاه ها کنیم.

علت اسرار این جشنواره بر مردمی بودن آن و همچنین سعی بر بیان مشکلات و کاستی های اجتماعی چیست؟

اسرار ما بر این موضوع به این دلیل است که طیفی زیادی از جامعه به خصوص صاحبان اصلی انقلاب که محرومین هستند، شاید هیچوقت فرصت نکنند که از آثار هنری موجود در نمایشگاه ها بازدید و با آنها ارتباط بر قرار کنند. این موضوع سبب شد که ما این هنر را با شکل های مختلف و در قالب محصولات متنوع بین مردم ببریم و با استفاده از اکران های شهری در مکان های تعریف شده و دیگر فضاهای شهری ماننده مساجد، رسانه های هیئات و حتی چاپ بر روی لوازم التحریر، طرح های چاپی روی لباس ها و... این آثار را در بین مردم به نمایش بگذاریم.با این نگاه سعی ما بر این بود که موضوعات انتخابی، موضوعاتی باشند که مردم با آنها ارتباط مستقیم دارند و درگیر آنها هستند.

برای مثال در بحث پوستر، مطالبات به حق مردمی را داریم که مقام معظم رهبری نیز به آن ها اشاره دارند، در رشته کاریکاتور بحث نفی اشرافی‌گری، حقوق های نجومی و ژن های خوب، در رشته موشن گرافیک پروژه نفوذ و دست آورد های انقلاب اسلامی، رشته تصویر سازی و نگارش چهل داستانک جهت تصویر سازی برای نوجوانان و کودکان، رشته پرچم و کتیبه و بحث پیاده روی اربعین و همچنین پرداختن به موضوع جشن های دهه فجر همگی از موضوعات و رشته های مختلفی هستند که پنجمین جشنواره هنری مقاومت با محوریت مردم و انقلاب اسلامی به آنها پرداخته است.

بفرمایید که تا یپوگرافی چیست و در چه موضوعی در حال برگزاری است؟

رشته تایپوگرافی هدفش ایجاد ارتباط با مخاطب از راه نوشتار است؛ رشته تایپوگرافی که سال هاست در مجامع مختلف هنری و اجتماعی به آن پرداخته می‌شود یکی از نیاز جامعه ایران و دیگر مجامع مدرن است.

تایپوگرافی مد نظر ما در این جشنواره نیز، عبارت است از بیانی تصویری و حماسی از متون و اشعاری که تا به حال خوانده ایم و از زبان شاعر یا خواننده ای که توانسته است آن را با موسیقی تنظیم کند، شنیده ایم.