صفحه اصلي
آپارات
آلبوم تصاوير
اخبار برگزیده
اخبار عمومی
انجمن ها
جستوجو
گزارش تصویری
گزارش و فعالیت های مرکز
ورود
روایت قرآن در سینما
به همت انجمن سواد رسانه ای طلاب؛ نشست روایت در قصه های قرآنی و سینمای دینی برگزار شد نشست تخصصی روایت در قصه های قرآنی و سینمای دینی با حضور حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا یوسف زاده و جمعی از طلاب عضو انجمن سواد رسانه ای طلاب در سالن جلسات مرکز فرهنگی هنری دفترتبلیغات اسلامی برگزار شد.
حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا یوسف زاده طی سخنانی در نشست تخصصی "روایت در قصه های قرآنی و سینمای دینی" که به همت انجمن سواد رسانه ای طلاب در مرکز فرهنگی و هنری دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، با اشاره به این که در بررسی سطوح متن روایی ما با مباحثی از قبیل طرح، داستان و جهان داستانی مواجه هستیم، اظهار داشت: در جهان داستانی مربوط به قصص قرآنی ، خدای متعال با پیامبر خود سخن می گوید که به عنوان مثال در قصه حضرت یوسف (ع) و یا حضرت موسی(ع) ما شاهد هستیم که از منظر توحید افعالی ، خدای متعال همه کاره است و اساساً در داستان های دینی و قرآنی ، این مساله همواره مشهود و پررنگ است.

وی با اشاره به اینکه روش‌های بیان یک مطلب در دو گروه (توصیف و بیان ماجرا) جاگذاری می‌شود، گفت: موضوعاتی مثل کلام، فلسفه ...در گروه‌های توصیف قرار می‌گیرند و حیطه روایت بسیار گسترده تر از توصیف است که شامل تاریخ، قصه‌های قرآن، رویا، داستان مکتوب، سینما، تئاتر...می‌شود.

این محقق و مدرس بیان کرد: قصه در لغت به معنای پیگیری چیزی است؛ مادر موسی به دخترش می‌گوید «اقصیه» یعنی دنبالش برو و پیگیری کن که از قصه گرفته شده ولی در لسان قرآن، قصه، بیان و شرح داستان‌های پیامبران گذشته است و ماجراهای دوران خود پیامبر را قصه نمی‌نامد.

وی اظهار کرد: در داستان‌های غربی، همه چیز زمینی است و افراد موجود همیشه همراه یک سگ هستند؛ فرزند ما که این کارتون‌ها را می‌بیند می‌گوید پس سگ چیز خوبی است و چرا باید نجس باشد؟ که البته گرایش به فیلم‌های کارتونی غربی هم به علت کمبودهایی است که در داخل داریم و در واقع نوعی دیگرباوری در میان دانشجویان و هنری‌های ما وجود دارد و مذهبی‌ها هم در این عرصه قصور و کم کاری دارند البته حرکت‌هایی را شروع کرده‌ایم ولی دیر راه افتاده‌ایم و مسیری طولانی فرار روی ما وجود دارد.
 

ایشان در ادامه  با اشاره به این که ما دیر وارد داستان نویسی دینی شده ایم، اظهار داشت: در حال حاضر ما مجبوریم از ادبیات و مبانی غربی در داستان نویسی استفاده کنیم و برای این که بتوانیم مبانی دینی را ایجاد کنیم باید به متون دینی رجوع کنیم و از دل قصه های اسلامی و دینی تکنیک های داستان نویسی دینی را استخراج کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین یوسف زاده از انواع مختلف روایت های که  در داستان‌های قرآن آمده است را این چنین بیان کرد: روایت کلاسیک مانند روایت حضرت یوسف که از ابتدا شروع می‌شود و به آخر می‌رسد. روایت مدرن مثل داستان اصحاب کهف که از آخر به سمت اول روایت می‌شود. روایتی مثل داستان حضرت موسی که پراکنده است و در قسمت‌های مختلف قرآن، بخش‌هایی از آن به صورت غیر منسجم روایت شده است.

وی ادامه افزود: داستان‌های قرآنی، اثر هنری مستقل به حساب نمی آیند بلکه تابع سوره هستند و سوره نیز تابع ساختار کلی قرآن و ویژگی‌های آن است. از سویی دیگر، قرآن برای هدایتگری آمده است و هر جا نیاز باشد از تکنیک فاصله می‌گیرد. با این حال می‌توان در داستان از فرم قرآن استفاده کرد. به این صورت که می‌توان داستان را از خلل آیات استخراج کرد و به تصویر کشید.
 

یوسف ‌زاده با بیان اینکه هر روایتی معانی، احساس و تجربه‌ای را منتقل می‌کند ادامه داد: گاهی فیلم‌هایی در مورد اعتیاد و قتل و ... ساخته می‌شود که به جای اینکه شوم بودن این اعمال نشان داده شود مخاطب ترغیب به کسب این تجربه می‌شود.
 

وی همچنین با تاکید بر این که ما باید در عرصه هنر و رسانه کم کاری های خود را در تئوری پردازی وتولید محصول جبران کنیم، گفت: ما باید از خودمان تئوری و نظریه داشته باشیم نه این که به عنوان مثال در مدارس سینمایی و مراکز آموزشی ما ، متون غربی آموزش داده شود و بعد بگوییم چرا خروجی این ها چندان متناسب با هنر دینی نیست؟!
 

این محقق با بیان اینکه قصص قرآن دارای سبک و ساختار یکسانی نیست گفت: قصه دینی، قصه‌ای است که از قرآن و یا معصومان رسیده و چون از معصومان قصه کم داریم به قرآن منحصر می‌شود که خیلی از افراد نیز تلاش کرده‌اند از قرآن استفاده کنند ولی اولین چیزی که به ذهن این دست هنرمندان رسیده بهره بردن از تکنیک‌ها بوده که ایراداتی دارد.

ایشان علت اهمیت قصه ها را سه دسته دانست و آنها را اینچنین بیان کرد: هستی‌شناسی، جهان‌بینی و ارزش‌شناسی از طریق قصه منتقل می‌شود؛ قصه‌ها آیینه ملل و تمدن‌ها هستند و هویت آن‌ها را نمایش می‌دهند و مردم بیشتر با قصه ارتباط برقرار می‌کنند.

 
امتیاز دهی
 
 

Guest (PortalGuest)

مرکز فرهنگی هنری
مجری سایت : شرکت سیگما