اخبار عمومی
مکاشفه و تماشا
1396/5/10 سه‌شنبه با همکاری مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی صورت می گیرد؛ رونمایی از کتاب تصویری «مکاشفه و تماشا» در نمایشگاه فرانکفورت کتاب تصویری «مکاشفه و تماشا؛ سه سفر به قلب جهان شیعه» مهرماه سال جاری به همت رایزنی فرهنگی ایران در آلمان و همکاری دفتر تبلیغات اسامی حوزه علمیه قم در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت رونمایی میشود.
به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسامی، سیدعلی موجانی، رایزن فرهنگی ایران در آلمان در گفت وگویی گفت: نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت ۱۹ تا ۲۳ مهرماه سال جاری برگزار می‌شود و رایزنی فرهنگی در آن کتاب «مکاشفه و تماشا؛ سه سفر به قلب جهان شیعه» را رونمایی می کند.

وی افزود: این کتاب مجموعه‌ای تصویری از سه آلبوم است که دو آلبوم آن مربوط به دوره قاجار و شامل اولین تصاویر از عتبات عالیات در عراق است؛ اماکنی که در سفر زیارتی ناصرالدین شاه به عراق به دستور وی عکسبرداری شد تا حافظه‌ای مکتوب و تصویری از میراث تشیع در آن منطقه که از قلمرو ایران خارج شده بود، به یادگار بماند.

موجانی تصریح کرد: مظفرالدین شاه قاجار دستور تهیه آلبوم دوم را داد و این آلبوم نتیجه نزدیک به ۳۰ سال تاش ایران در دوران ناصرالدین شاه برای احیای اماکن مقدس در عراق را که از قلمرو حکومت ایران خارج شده بود، نشان می‌دهد؛ اماکنی که امکان داشت که دولت عثمانی آ نها را تخریب کند. برای بازسازی این اماکن سه دهه تاش صورت گرفت و آلبوم دوم نتیجه تلاشها و فعالیت و تغییرات در این زمینه را ثبت کرده است.

رایزن فرهنگی کشورمان در آلمان در ادامه بیان کرد: آلبوم سوم شامل تصاویری است که هانس برگر، عکاس آلمانی در فاصله سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ میادی با سفر به اصفهان، قم و مشهد از اماکن شیعی در این شهرها همچون حوزه های علمیه تهیه کرده است.

وی همچنین گفت: این کتاب کاری مشترک با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در آلمان، وزارت خارجه ایران و آلمان، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، میراث فرهنگی و گردشگری، کاخ گلستان، شهرداری اصفهان، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و سازمان یونسکو است که در ۲۶۱ صفحه آماده نشر شده و در نمایشگاه کتاب فرانکفورت عرضه خواهد شد.

سیدعلی موجانی یادآور شد:۱۶۰ تصویر از تصاویر کتاب در قالب نمایشگاهی سه ماهه در شهرهای قم، مشهد، اصفهان، تهران، کربلا و همچنین نمایشگاهی در شهرهای برلین و بلومبرگ آلمان در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

موجانی با اشاره به اهداف رایزنی از انتشار کتاب «مکاشفه و تماشا؛ سه سفر به قلب جهان شیعه» تصریح کرد: هدف این است که نشان دهیم تأثیر معماری، فضای شهری اجتماعی، روابط انسانها، مدارس علمیه و اماکن مقدس در حوزه فرهنگ تشیع بسیار عمیق بوده است و طی دو قرن اخیر که دست تطاول سیاسی، مرزهای بین عراق عرب و عراق عجم )نام تاریخی ناحی‌های در مرکز ایران( را ایجاد کرد و عتبات مقدس از ایران جدا شد و در قلمرو خاک کشور دیگری قرار گرفت، هویت شیعه دستخوش تغییر نشد؛ بلکه این هویت امروز به ما رسیده است.