صفحه اصلي
آپارات
آلبوم تصاوير
اخبار برگزیده
اخبار عمومی
انجمن ها
جستوجو
گزارش تصویری
گزارش و فعالیت های مرکز
ورود
مطالبه گری یکی از ضروریات امروز در خبرگزاری حوزه است
بازدید اعضای انجمن سواد رسانه طلاب از خبرگزاری حوزه تبیین ظرفیت های انجمن سواد رسانه در خبرگزاری حوزه رئیس انجمن سواد رسانه در طی بازدید از خبرگزراری حوزه به تبیین ظرفیت های انجمن سواد رسانه پرداخت

به گزارش مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی به نقل از خبر گزاری حوزه، در طی بازدید رئیس و اعضای هیئت مدیره انجمن سواد رسانه طلاب مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی از خبر گزاری حوزه، دکتر رفیع الدین اسماعیلی، رئیس انجمن سواد رسانه طلاب دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، گفت: ارتقاء سطح خبرگزاری حوزه در یک سال اخیر مشهود و قابل تقدیر بوده است که از طرف اعضای این انجمن از تمام عوامل و کارکنان رسانه رسمی حوزه تقدیر و تشکر می کنم.

در ادامه اسماعیلی به معرفی فعالیت های انجمن سواد رسانه پرداخت و افزود: این انجمن نزدیک به چهار سال است که در مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات حوزه علمیه فعالیت خود را آغازه کرده و تا کنون مراجعات بسیاری از سازمان ها و نهادهای مختلف به انجمن سواد رسانه طلاب شده که خوشبختانه در راستای آن، کارهای مناسبی صورت گرفته است.

رئیس انجمن سواد رسانه طلاب با اشاره به فعالیت های آموزشی و پژوهشی این انجمن، تصریح کرد: قرآن و سینما، جنگ نرم و رسانه، بازی های کامپیوتری، سطح سواد و رسانه، مستندسازی با موبایل و ... از جمله دوره هایی بوده که از سوی این انجمن برگزار شده است. همچنین این انجمن در مباحث پژوهشی وارد شده و تا به امروز قریب به چندین کتاب در موضوعات مختلف و با عنوان هایی همچون سینما، انیمیشن، ادیان در سینمای غرب و شرق، معنویت با طعم هالیوود، جریان شناسی سینمای ایران، شبکه های اجتماعی و ... تألیف کرده است.

وی ادامه داد: نشست های این انجمن نیز بر اساس وقایع و اتفاقات روز در کشور برگزار شده که از جمله آن، حادثه منا، سند 2030، اربعین و ... بوده است. برگزاری نقد و تحلیل روز رسانه ای مثل سریال های گوناگون صداوسیما، برگزاری دوره های روز نامه‌نگاری، دوره مستندسازی با موبایل، ... از جمله کارهایی است که می توانیم با همکاری خبرگزاری حوزه برگزار نماییم.

رئیس انجمن سواد رسانه طلاب دفتر تبلیغات حوزه ضمن ارائه پیشنهاداتی در خصوص ارتقا بیشتر سطح کمی و کیفی خبرگزاری حوزه، بیان کرد: خبرگزاری حوزه به صورت مناسب در استان ها مطرح نیست؛ به عنوان مثال می توانید نشست های گوناگون خود را در استان های دیگر برگزار کنید تا شناخت بیشتری نسبت به این خبرگزاری پیدا شود. همچنین انعکاس گزارشات مؤسسات گوناگونی که در حوزه شناخته شده نیستند؛ اما فعالیت های مناسبی دارند، از ضروریاتی است که خبرگزاری حوزه می تواند در آن ورود بیشتری داشته باشد.

* نیازمند تعامل بیشتر با خبرگزاری حوزه هستیم

در ادامه این نشست حجت الالسلام و المسلمین علی قهرمانی، عضو هیأت مدیره انجمن سواد رسانه طلاب، پژوهش بر روی نحوه تعامل با مخاطبان را ضروری دانست و بیان کرد: امروز نیازمند تعامل و تفاهم بیشتر انجمن سواد رسانه و خبرگزاری حوزه هستیم تا بتوانیم خروجی های مناسب تری داشته باشیم.

عضو هیأت مدیره انجمن سواد رسانه طلاب دفتر تبلیغات اسلامی، ضمن پیشنهاد بر استفاده از توانایی کارشناسان انجمن سواد رسانه طلاب در موضوعات گوناگون همچون رسانه های تصویری، تصریح کرد: نیازمند ارتباط بیشتر انجمن سواد رسانه طلاب با خبرگزاری حوزه هستیم. خبرگزاری حوزه می‌تواند از کارشناسان این انجمن در زمینه رسانه های تصویری بهره‌مند و همچنانکه لازم است به پژوهش های نوین رسانه ای توجه بیشتری شود و از مدل های مختلف و متنوع در رویکرد تعاملی با مخاطب استفاده کند.

* پیشنهاداتی برای رسانه رسمی حوزه

در ادامه، عباسعلی متولیان دبیر و عضو هیئت مدیره انجمن سواد رسانه طلاب، پیشنهادات خود را در زمینه های فرهنگی_آموزشی برای خبرگزاری حوزه تشریح و اظهار کرد: برگزاری نشست های مشترک نقد و تحلیل اتفاقات رسانه ای کشور در حوزه سینما، تلویزیون و ...، برگزاری دوره های مشترک آموزش خبرنگاری، سایبر، روزنامه نگاری و ...، راه اندازی بخش ویژه سواد رسانه در خبرگزاری حوزه، پرداختن بیشتر به لایه های مغفول مانده در حوزه، راه اندازی بخش 40 سالگی انقلاب اسلامی، فعال کردنِ طرح «طلبه خبرنگار»، انتشار تخصصی ویدئوهای حوزوی، راه اندازی باشگاه خبرنگاران حوزه، راه اندازی میز خبر، راه اندازی گعده رسانه ای با اهالی انجمن رسانه طلاب و ... از جمله فعالیت هایی است که می‌تواند به رشد کمی و کیفی اخبار حوزه کمک کند.

متولیان توجه بیشتر به «نرم خبر» را ضروری دانست و گفت: طی نشستی در حضور طلاب و فعالان رسانه ای، روند خبری حوزه را در بوته نقد و بررسی قرار دهید.

* تلگرام کلاه گشادی بود که بر سر ما رفت

محمد حسین فرج نژاد نیز در این نشست گفت: خوشبختم که امروز در خدمت همکاران مبدع، خلاق و پرکار خبرگزاری حوزه هستیم.

وی به موضوع تمدید حضور پیام رسان تلگرام در کشور اشاره کرد و ادامه داد: داستان خطر اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، عقیدتی و ... از سوی تلگرام در کشور فراگیر شده و متأسفانه مجددا تمدید شده است که باید در مقابل این کار ایستاد.

عضو هیأت مدیره انجمن سواد رسانه طلاب دفتر تبلیغات تصریح کرد: ایران دارای توانایی فنی شبکه ملی اطلاعات است؛ اما متأسفانه اراده سیاسی برای حضور آن وجود ندارد و امیدواریم روزی بساط تلگرام در کشور جمع شود.

فرج نژاد افزود: تلگرام کلاه گشادی بود که بر سر ما رفت و چندین سال هیجانات کاذب به مردم وارد کرد؛ امروز هیچ کنترلی بر این شبکه وجود نداشته و هیچ مبنای فقهی بر ادامه آن وجود ندارد.

وی با اشاره به خطرات موجود در حوزه رسانه جهان اسلام  ادا مه داد: خطر «دین نوین جهانی» که قرائت داخلی آن، اسلام رحمانی است، یکی از آن خطرات است که از فیلم ماتریکس 3 به بعد در سال 2002 به وجود آمده است و گریبان ما را گرفته است.

عضو هیأت مدیره انجمن سواد رسانه طلاب دفتر تبلیغات اظهار کرد: از دیگر خطرات، عادی سازی بی عفتی، عادی سازی خشونت، عادی سازی ظلم، عادی سازی مباحث جنسی و ... است که امروز به صورت گسترده در فضای مجازی در حال به کارگیری است. خطر فیلم های هندی، خطر غربی سازی عمیق جامعه، خطر بی هویتی و بی موالاتی و بی خیالی جامعه از دیگر خطرات است که باید مراقب آن بود.

وی ادامه داد: برجسته سازی خدمات علمی حوزه از ضروریاتی است که خبرگزاری حوزه باید به آن بپردازد؛ امروز حوزه علمیه قم در برخی از مباحث دارای رتبه اول دنیاست؛ اما بیان نمی شود.

عضو هیأت مدیره انجمن سواد رسانه طلاب دفتر تبلیغات ابراز داشت: امروز برخی از افراد آشنا به دنبال زدن اصل ریشه حوزه هستند؛ بحث بودجه حوزه و دروغ هایی که در این موضوع مطرح شد، اصل حوزه را هدف قرار داده بود.

فرج نژاد با اشاره به برخی از مشکلات موجود در بودجه های اختصاص یافته به مراکز آموزشی و علمی گفت: امروز بودجه تصویب شده مراکز و موسسات آموزشی و علمی، مانند مؤسسه امام خمینی (ره) بر اساس مصوبه مجلس 14 میلیارد است که سالیانه افزایش پیدا نکرده و فقط قریب به یک و نیم میلیارد آن پرداخت می شود؛ اما به دانشگاهی همچون دانشگاه تهران سالانه 20 تا 30 میلیارد اضافه شده و به آنان پرداخت نیز می شود.

وی تصریح کرد: امروز طلاب دارای فعالیت های جهادی بسیاری هستند که از مهمترین برنامه های آنان دو گروه 600 نفره در زلزله کرمانشاه بوده و باید بیشتر به این خدمات اجتماعی پرداخت.

عضو هیأت مدیره انجمن سواد رسانه طلاب دفتر تبلیغات ادامه داد: امروز باید کارآیی جدی حوزه علمیه قم پس از انقلاب انعکاس بهتر و بیشتری پیدا کند.

* نیازمند مطالبه گری از سوی خبرگزاری حوزه هستیم

خانم حفیظه مهدیان، دیگر کارشناس این نشست بود و گفت: مطالبه گری یکی از ضروریات امروز در خبرگزاری حوزه است؛ چراکه می تواند جریان ساز باشد. امروز مسائل بسیار زیادی وجود دارد که دچار بلاتکلیفی بوده و می توانیم با مطالبه گری به دستاوردهای مناسب برسیم.

عضو هیأت مدیره انجمن سواد رسانه طلاب دفتر تبلیغات، توجه به همسران طلاب و بانوان طلبه از نکات مهمی برشمرد و افزود: امروز بانوانی وجود دارند که به فعالیت های فرهنگی علاقمند بوده و می توانند به صورت مؤثر، اثرگذار باشند که با شناسایی آنان می توانیم دستاوردهای خوبی داشته باشیم.

* به آفرینش های هنری حوزویان بیشتر توجه شود

حجت الاسلام سعید ارجمندفر نیز در این نشست گفت: یکی از مباحثی که در معرفی حوزویان باید مورد توجه قرار بگیرد، بحث آثار حوزویان است؛ امروز توجه کمی به قدرت رسانه ای حوزه می شود؛ ما رسانه حوزه را منحصر در منبر کرده ایم؛ در حالیکه طلاب پا را فراتر گذاشته و آثار متنوعی دارند.

وی اظهار کرد: امروز هنری که در سطح جامعه تدریس می شود، جلوه سکولار آن زیاد است که باید مبانی درست هنر را به جامعه رساند و منتشر کرد.

عضو هیأت مدیره انجمن سواد رسانه طلاب دفتر تبلیغات ابراز داشت: خبرگزاری حوزه باید ورود جدی به برخی از مسائل سیاسی داشته باشد و در برخی از مباحث شفاف تر عمل کند. ورود جدی به نقد سینمای دینی در عرصه بین الملل، توجه به رسانه های دینی جهان، پاسخگویی به شبهات و ... از دیگر ضروریاتی است که خبرگزاری حوزه باید به نحو شایسته تری در آن ورود نماید.

* خانواده ۱۱۰ هزار نفری خبرگزاری حوزه در فضای مجازی

همچنین در طی این نشست حسن صدرایی عارف سردبیر خبرگزاری حوزه ضمن خوش آمدگویی به حاضران گفت: زحمات زیادی از آغاز تا کنون برای ارتقاء خبرگزاری کشیده شده و ما سعی کرده ایم ضمن پاسداشت سرمایه های موجود، در برخی عرصه ها ورود بیشتر و مسمم‌تر داشته باشیم که از جمله آنها شبکه های اجتماعی و عرصه مولتی مدیا بوده است به طوری که تولیدات چند رسانه ای رشد قابل توجهی داشته و میزان حضور خبرگزاری حوزه در شبکه های اجتماعی، رشد ۹ برابری را در یکسال اخیر تجربه کرده است و اکانتهای ما از ۲ به ۱۸ رسیده است. همچنین امروز خانواده 110 هزار نفری، مخاطب مستقیمِ ما در شبکه های مجازی است که هر کدام از اعضای این خانواده، دارای جامعۀ مخاطب هستند که گاه از تمام مخاطبانِ ما بیشتر است.

سردبیر خبرگزاری حوزه اظهار ادامه داد: بازنمایی چهره روحانیت، معرفی خدمات اجتماعی روحانیت، رویکرد تعاملی با مخاطبین، نقد و مطالبه گری، جریان سازی، برگزاری نشست های تخصصی و ارتباطات رسانه ای با طیفها و سلیقه های مختلف از فعالیت های خبرگزاری حوزه در یک سال اخیر به شمار می رود.

صدرایی عارف تصریح کرد: تلاش کرده ایم خبرگزاری حوزه، صرفا اخبار مدیران را منتشر نکند و خبرگزاریِ همه حوزویان باشد که البته در آغاز راهیم و نیازمند نقد فعالیت های مان هستیم و از هر گونه نقد و انتقاد، به صورت علنی و غیرعلنی استقبال می کنیم.

در ادامه این نشست نیز دبیر تحریریه و دبیران سرویس های مختلف خبرگزاری حوزه به ارائه دیدگاه های خود برای تعامل بیشتر بین رسانه رسمی حوزه و انجمن سواد رسانه طلاب پرداختند.
کلمات کليدي
انجمن سواد رسانه طلاب, خبرگزاری حوزه, مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی
 
امتیاز دهی
 
 

Guest (PortalGuest)

مرکز فرهنگی هنری
مجری سایت : شرکت سیگما