صفحه اصلي
آپارات
آلبوم تصاوير
اخبار برگزیده
اخبار عمومی
انجمن ها
جستوجو
گزارش تصویری
گزارش و فعالیت های مرکز
ورود
پیامبر در مقام رسول الله بودنش، سبیل الله هم هست
یاد داشتی به مناسبت روز ولادت حضرت محمد (ص)
«فَاِنّ رسُول الله بابُ الله الذّی لایؤتی الاّ مِنْه وَ سَبیله الّذی مَنْ سَلَکه وصل اِلیَ الله عزّ و جَل وَ کانَ اَمیرالمؤمِنینْ مِن بَعدِهِ کَذلک.»
اداره هنر های تجسمی_ روح الله افشار :


خداوند متعال را شاکریم که به ما منت نهاد تا از امت پیامبر نور رحمت باشیم
«الحَمدُلله الَّذِی جَعَلَنا مِنْ اُمَّۀِ مُحَمَّدٍ وَ لَمْ یَجْعَلْنی مِنْ سائر الاُمَم."

و مهم‌‌تر اینکه از شیعیان و پیروان آن رسول مهربانی ها باشیم .باید با پیامبر (ص) رابطه برقرار کرد، رابطه‎ای نزدیک و صمیمی با معرفت و محبّت؛ فقط اطلاعات عمومی کافی نیست، باید غرق در دریای پیامبر (ص) شد.
به این فرمایش امام باقر(ع) توجّه کنید:

«فَاِنّ رسُول الله بابُ الله الذّی لایؤتی الاّ مِنْه وَ سَبیله الّذی مَنْ سَلَکه وصل اِلیَ الله عزّ و جَل وَ کانَ اَمیرالمؤمِنینْ مِن بَعدِهِ کَذلک.»

به درستی که رسول خدا باب خداست که کسی به او نمی‎رسد مگر از این در و راه خد که اگر کسی آن را بپیماید به خدای عز و جل می‎رسد و همچنین است پس از او امیرالمؤمنین اینگونه می‎باشد.
این عبارت امام باقر جمله گوهر باریست یعنی پیامبر را باید سلوک کرد باید پیمود، پیامبر نه تنها راهنما به سوی خداست بلکه خودِ راه هم هست قضیه فقط حرف زدن و تبادل اطلاعات در مورد پیامبر نیست، باید پیامبر را طی کنی وارد و سالک وادی رسول الله بشوی، اگر کسی می‎خواهد با سلوک خود به خدا برسد باید پیامبر را بپیماید و سلوک کند، این مطلب بسیار عمیق‎تر از این است که بگوئیم باید تبعیّت کرد و باید پیروی نمود، به صِرف اینکه بفهمیم راه کدام است سپس بیراهه کدام است، مطلب تمام نمی‎شود.
باید سالک راه شویم، از قضا اینجا نیاز جدیدی به اهل بیت پیدا می‎کنیم یعنی اینکه ایشان در وادی پیامبر و پویش پیامبر راهنمای ما باشند، این نوع عرفان، عرفان اصیل است که ما را واصل به خدا می‎کند، اگر کسی بخواهد الی الحق سفر کند، سبیلش پیامبر اکرم(ص) است.
بنابراین پیامبر خودش مذهب است و به این ترتیب تقرّب به پیامبر خود بخشی از وظایف سالک می‎شود. اطلاعات، اطاعت، معرفت، محبّت، زیارت و تقرّب می‎آورند، قرآن برای کسانی که دنبال انتخاب راه برای رسیدن به خدا می‎گردند، مودّت قربی را معرفی کرده است.
پیامبر در مقام رسول الله بودنش، سبیل الله هم هست. همه‌ی مردم نیازی بیش از این که قابل وصف باشد حس می‎کنند و پیش از آن که حس شود وجود دارد. شعرا، اُدَبا، هنرمندان، عابدان، مجاهدان، سرگشتگان، ره یافتگان، توانگران، ناتوانان همه و همه من و تو هر که باشیم همه در این نیاز مشترکیم.

كلمات كليدي : هفته وحدت , ولادت حضرت رسول اکرم , اشراق , مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی
 
امتیاز دهی
 
 

Guest (PortalGuest)

مرکز فرهنگی هنری
مجری سایت : شرکت سیگما