دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

آیت الله علوی گرگانی: تجلیل از اربعین ولو در فضای مجازی از علامت های ایمان است، تحت هر شرایطی نباید اربعین امام حسین(ع) را رها کنیم

حضرت آیت الله علوی گرگانی گفت: تحت هیچ شرایطی نباید اربعین امام حسین(ع) را رها کنیم، در شرایط شیوع کرونا نمی توان پیاده روی اربعین رفت اما در فضای مجازی می توان اربعین را زنده نگه داشت.

به گزارش اشراق، آیت الله محمدعلی علوی گرگانی در دیدار دست‌اندرکاران هفتمین سوگواره مجازی اشراق که به همت معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار می‌شود، بیان داشت: در هر عصر و زمانی خداوند سلسله مقتضیاتی را ایجاد می‌کند که با بررسی آنها در می‌یابیم که برخی از حوادث اگر از جهاتی بلا بوده، از جهات دیگر نعمت است.

وی ضمن بیان روایتی از امام حسن عسکری (ع) گفت: ویروس کرونا بلاست و همه مردم گرفتار آن شده‌اند و باید از خدا بخواهیم که این گرفتاری را بر طرف کند اما از طرف دیگر، همین گرفتاری سلسله خوبی‌هایی را به همراه داشته است که برگزاری این سوگواره از نعمت‌های الهی است که در هر رشته‌ای با یک سلسله اعضایی ارتباط قرار کنید.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که در فضای مجازی سلسله عزاداری هایی برای حضرت اباعبدالله(ع) در سراسر دنیا عرضه می شود، اظهار داشت: اگر چه به جهت شیوع کرونا صدمه خورده ایم اما نعمت هایی ایجاد شده است؛ در این شرایط باید کاری کنیم که هم نعمت خدا را حفظ کرده و هم در مقابل مشکلات صبر داشته باشیم.

وی با تأکید بر قدردانی از نعمات الهی افزود: خداوند می فرماید که بندگان خود را دو دسته قرار دادیم: دسته ای شاکر هستند و دسته دیگر کفران نعمت می کنند و ان شاءالله از سپاسگزاران باشیم و از خداوند متعال بخواهیم که این بلا را دور کند.

حضرت آیت الله علوی گرگانی درباره اهمیت اربعین حضرت سیدالشهدا(ع) اظهار داشت: در سال های گذشته مراسم پیاده روی اربعین برپا می شد و حرکت اجتماعی عجیبی پیش می آمد که دنیا را به حیرت می کشاند و این حرکت، تبلیغ عجیبی بود.

وی با اشاره به ضرورت زنده نگه داشتن اربعین امام حسین(ع) گفت: هر چند که امروز به دلیل شیوع کرونا نمی توانیم به پیاده روی اربعین برویم، اما از طریق فضای مجازی می توانیم اربعین را زنده نگه داریم.

این مرجع تقلید با بیان این که پیشوایان دین ما مانند امام حسن عسکری(ع) مسأله مظاهر دینی ما را جزء مظاهر ایمان ما قرار داده اند، اظهار داشت: آن حضرت پنج علامت را برای مؤمن ذکر فرموده اند که یکی از آنها زیارت اربعین است.

وی با تأکید بر اهمیت زنده نگهداشتن اربعین حسینی افزود: تجلیل از اربعین ولو در فضای مجازی از علامت های ایمان است؛ تحت هر شرایطی نباید اربعین امام حسین(ع) را رها کنیم؛ در شرایط شیوع کرونا باید اربعین آن حضرت را به حد اکمل پیش ببریم و این از علامات ایمان است.

حضرت آیت الله علوی گرگانی با بیان این که باید قدر اربعین را بدانیم، اظهار داشت: اگر اربعین امسال به این صورت نمی شد، قدر آن را نمی دانستیم و با از دست دادن این نعمت بزرگ می فهمیم که اربعین چه نعمت بزرگی بود؛ اگر خداوند متعال دوباره نعمت اربعین را به ما مرحمت کرد، آن را کوچک تلقی نکنیم.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم خداوند متعال زیر سایه مبارک امام زمان(عج) و رهبری عزیز بزرگوار ما و علما و مراجع عزیز ما، توفیق خدمت گذاری در پیشگاه مقدس آن حضرت را به همه ما مرحمت کند و ما را جزو زائرین اباعبدالله(ع) بداند و این حرکت شما را مورد قبول خود قرار دهد.

اخبار مرتبط
آخرین اخبار
مطالب پیشنهادی