دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

برگزیدگان اولین جشنواره سراسری شعر اشراق معرفی شدند

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا)، در مراسم اختتامیه اولین جشنواره سراسری شعر اشراق که عصر پنج شنبه، ۲۸ اردیبهشت ماه، در مرکز همایش‌های بین‌المللی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، برگزیدگان این جشنواره معرفی شدند.

 

این جشنواره به صورت تخصصی در شش رشته سنتی، آزاد،کودک و نوجوان، کتاب (مجموعه‌های چاپ شده شعر طلاب)، پژوهش و بیداری اسلامی برگزار شده بود.

 

بنا براین گزارش، ۸۳ برادر و ۲۷ خواهر طلبه آثار خود را در قالب ۸۵۰ اثر به دبیرخانه همایش سراسری شعر اشراق ارسال کرده بودند که در این بین بیشترین آثار رسیده در بخش کلاسیک با ۴۹۴ اثر بود.

 

در بخش آزاد ۱۸۵ اثر، کودک و نوجوان ۱۱۸ اثر، آثار چاپ شده کتاب ۳۳ اثر، پژوهش پنج اثر و در بخش بیداری اسلامی نیز ۱۵ اثر به دبیرخانه همایش ارسال شده بود.

 

پس از انجام سه مرحله داوری بر روی آثار رسیده در بخش‌های شش گانه ۱۴ نفر از طلاب حائز عنوان‌های برتر شدند و هشت نفر نیز مورد تقدیر قرار گرفتند که به آنان لوح تقدیر و جوایز ارزنده‌ای اهدا شد.

 

در بخش سنتی انسیه سادات هاشمی ، محمد مجتبی احمدی و حسن بیاتانی موفق به کسب رتبه‌های اول تا سوم شدند و از مهدی عرب مختاری و قاسم اردکانی تقدیر شد.

 

در بخش آزاد نیز سیدمحمد حسین محمدی رتبه اول را کسب کرد و زینب صدقی و سارا حیدری به ترتیب حائز رتبه‌های دوم و سوم شدند، ضمن این که در این بخش زهرا صادق‌زاده و فاطمه سادات حسینی شایسته تقدیر شناخته شدند.

 

در بخش کودک و نوجوان اولین جشنواره شعر اشراق نیز یحیی علوی فرد، سعید عسگری و طیبه رضوانی به ترتیب اول تا سوم شده و علیرضا روحانی به همراه مجید ملامحمدی تقدیر شدند.در بخش کتاب نیز مهدی‌نژاد، محمد حسین انصاری‌نژاد و ابراهیم اکبری اول تاسوم شدند.

 

هیات داوران این جشنواره تنها یک اثر را در بخش پژوهش دارای رتبه اعلام کرد که طی آن سید مهدی موسوی حائز رتبه اول شد و از مرتضی کاردر تقدیر به عمل آمد. در بخش ویژه بیداری اسلامی نیز رتبه اول به سید محمد جواد شرافت رسید و از علیرضا مسلمی تقدیر شد.

 

در این جشنواره که با حضور جمع کثیری از شاعران و مرثیه سرایان اهلبیت همچون استاد علی معلم دامغانی و حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری ویژه طلاب حوزه‌های علمیه برگزار شد وضعیت توجه به شعر و ادب در حوزه‌های علمیه بررسی شد.

 

دبیر اجرایی این جشنواره نیز در آیین پایانی با اشاره به اهداف برگزاری این جشنواره گفت: شعر همواره یکی از علایق و دل مشغولی‌های ارزشمند حوزویان بوده است و با نگاهی به تاریخ ادبیات دینی درخواهیم یافت که اغلب بزرگان عرصه ادبیات به ویژه شعر به نوعی از دل حوزه‌های اندیشه دینی برخاسته‌اند.

 

حجت‌الاسلام روشن سلیمانی افزود: شعر و ادب در حوزه‌های علمیه همواره مورد نگاه نافذ رهبر معظم انقلاب بوده است و ایشان بارها بر نقش و جایگاه شعر در میان عالمان دین و حوزه‌های علمیه تاکید کرده‌اند.

 

وی ابراز کرد: در این راستا به منظور کشف، پرورش و حمایت از استعدادهای طلاب و فضلای شاعر حوزه‌های علمیه سراسر کشور مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم اولین جشنواره سراسری شعر اشراق را برگزار کرده است.

اخبار مرتبط
آخرین اخبار
مطالب پیشنهادی