دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

جشنواره فیلم اشراق در قم خاتمه می‌یابد

به گزارش اشراق، حجت‌الاسلام و المسلمین علی کمساری، رئیس مرکز فرهنگی ـ هنری دفتر تبلیغات اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگاران با بیان اینکه جشنواره فیلم اشراق با موضوع روحانیت و حوزه‌های علمیه از جمله اتفاقات و اقدامات بی‌بدیل و بی‌سابقه‌ای است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه‌های علمیه در حال رخ‌دادن است تصریح کرد: این اولین‌بار است که یک نهاد حوزوی اقدام به اعلام فراخوان برای جلب مشارکت هنرمندان عرصه سینما برای پرداختن به موضوع روحانیت و حوزه‌های علمیه کرده است.

 

وی افزود: برهمین اساس جشنواره فیلم اشراق دارای اهمیت، ارزش و ویژگی خاص و دلایل لازم، ضروری و واضح است و به هرحال هنرسینما و شعب این هنر یکی از تأثیرگذارترین، کاربردی‌ترین و اثرگذارترین اقسام هنری در عصر حاضر است.

 

وی با بیان اینکه فراخوان جشنواره فیلم اشراق از آبان‌ماه سال ۹۰ صورت گرفت اظهار کرد: ما در واقع هشت محور را از طرق مختلف ارائه کردیم و هشت محور را به عنوان محورهای موضوعی جشنواره برگزیدیم که اولین محور این جشنواره توجه به جایگاه روحانیت و حوزه‌های علوم دینی در زندگی فرهنگی ـ اجتماعی مردم، روحانیت و تبلیغ دین از منظر شیوه‌های مدرن و سنتی است.

 

وی افزود: زیٌ طلبگی، تبلیغ دین در سایه رفتار، رفتار اخلاق و تهذیب نفس محور دیگر این جشنواره است که محور مهمی است و با توجه به تبلیغات منفی که در خصوص زیر سؤال بردن زندگی طلاب و سطح آن و اغراق و دروغ‌هایی که در مورد آن‌ها می‌گویند مردم بدانند که زندگی طلاب و روحانیون با زندگی مردم فاصله ندارند.

 

رئیس مرکز فرهنگی ـ هنری دفتر تبلیغات اسلامی با بیان اینکه ۴۱۷ اثر از سراسر کشور به دبیرخانه جشنواره رسیده است خاطرنشان کرد: ۸۵ اثر فیلم داستانی، ۱۴۸ اثر فیلم مستند، ۱۷۴ اثر فیلمنامه کوتاه و ۱۰ اثر پویانمایی به دبیرخانه جشنواره راه پیدا کرد.

 

کمساری با اشاره به دو مرحله داوری جشنواره فیلم اشراق بیان کرد: اساتیدی چون مجتبی راعی، محمود زنده‌نام و حجت‌الاسلام حسن‌زاده هیئت داوری فیلم و اساتیدی چون اکبرلو، قاضی نظام و حجت‌الاسلام مظفرسالاری نیز هیئت داوری فیمنامه جشنواره فیلم اشراق را تشکیل می‌دهند.

 

وی با بیان اینکه ۱۶۷ اثر از کل آثاری که در دو بخش فیلم و فیلمنامه به مرحله داوری راه پیدا کرده مربوط به هنرمدان حوزوی و ۲۵۰ اثر مربوط به هنرمندان غیرحوزی است گفت: ۶۰ اثر هم از سوی بانوان هنرمند به دبیرخانه جشنواره فیلم اشراق ارسال شده است که در هر بخش اعم از بخش اصلی و بخش ویژه که مربوط به طلاب هنرمندان است ۳ جایزه اول، دوم و سوم خواهیم داشت.

 

رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم اشراق تصریح کرد: مراسم افتتاحیه این جشنواره ساعت ۹ صبح روز سه‌شنبه، نهم خردادماه در محل مجتمع سینمایی وتوس برگزار و از ساعت ۹:۳۰ الی ۱۲ پخش فیلم و از ساعت ۱۲ تا ۱۲:۱۵ نیز کارگاه انتقال تجربه یک هنرمند را در همین مجتمع خواهیم داشت.

 

وی گفت: در طول سه روز برگزاری جشنواره فیلم اشراق، همه کسانی که آثارشان به مرحله داوری راه پیدا کرده به‌عنوان مهمان دعوت می‌شوند و با حضور آن‌ها در طول زمان ارائه و اکران فیلم‌ها، کارگاه‌های مهارت‌افزایی و انتقال تجربیات برگزار خواهد شد.

 

کمساری دو نشست و کارگاه تحت عنوان انتقال تجربه یک هنرمند را از جمله برنامه‌های جشنواره فیلم اشراق دانست و خاطرنشان کرد: دو جلسه تحلیل و نقد آثار با حضور اعضای هیئت داوری در دو بخش فیلم و فیلم‌نامه به‌طور جداگانه خواهیم داشت و همزمان نیز طی روزهای برگزاری جشنواره از ساعت ۹ صبح تا ۱۱ شب اکران فیلم در مجتمع وتوس صورت خواهد پذیرفت.

 

وی بیان کرد: مراسم اختتامیه جشنواره فیلم اشراق نیز ساعت ۱۰ صبح روز پنج‌شنبه با سخنرانی رئیس دفترتبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد واعظی و عزت‌الله ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی و دو تن از هنرمندان و اساتید برتر سینمای کشور برگزار خواهد شد که در پایان این مراسم اهدای جوایز به برگزیدگان و تقدیر از فیلم‌های سینمایی برتر جشنواره صورت خواهد گرفت.

 

رئیس شواری سیاستگذاری جشنواره فیلم اشراق در پایان ضمن ابراز امیدواری از اینکه این جشنواره در گام اول حرکت و تجربه‌ای قرین توفیق باشد و با حمایت و کمک بخش‌های مختلف و اقبال و حمایت و استقبال تمام هنرمندان درگام های بعدی با موفیت بیشتری همراه باشد، از کلیه هنرمندان به‌خصوص روحانیون و طلاب که مخاطبان اصلی جشنواره هستند دعوت کرد تا در روزهای برگزاری این جشنواره در برنامه‌های آن حضوری فعال و پرشور داشته باشند.

اخبار مرتبط
آخرین اخبار
مطالب پیشنهادی