• مهدی حاجیان

هفته نامه شارلی ابدو هیچ مرزی نسبت به توهین به ادیان الهی وانتشار طرح‌های ضد اخلاقی ندارد

سید مسعود شجاعی طباطبایی گفت: مسابقه نشریه شارلی ابدو نشان داد تمام توان دشمنان تنها در ۳۰ کار خلاصه می‌شود در حالی که وقتی ما مسابقه‌ای با نام “فلسطین تنها نیست” را برگزار کردیم ۶۶ کشور در این مسابقه مشارکت داشت.

Eshragh

 

به گزارش اشراق نیوز، اولین نشست از سلسله نشست‌های جریان شناسی سیاسی هنری با عنوان «شارلی ابدو از تاسیس تاکنون» عصر روز شنبه 24 دی‌ماه در سالن زائر مجتمع آموزشی هدایت قم برگزار شد.
در این نشست که به همت معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی، حوزه هنری استان قم، کانون هنر شیعی، مؤسسه مفید، مدرسه هدایت و خانه مطبوعات استان قم برگزار شد، سید مسعود شجاعی طباطبایی، رییس مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری،
 با اشاره به اهمیت شناخت پیشینه‌ رسانه‌های جهان اظهار داشت: برای شناخت اهداف هر رسانه و هنر باید پیشینه آن را بدانیم و بر اساس عملکرد آن در دوران فعالیتش، مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

شجاعی طباطبایی در ادامه اذعان کرد: در حالی که فرانسه به عنوان مهد کاریکاتور و طنز ترسیمی در جهان شناخته می‌شود اما هفته نامه شارلی ابدو هیچ مرزی نسبت به توهین به ادیان الهی وانتشار طرح‌های ضد اخلاقی نداشته و در این دوران، جایگاهی ندارد و توهین و تمسخر بر مبنای ناسزاها و فحش‌های تصویری مبنای کار این نشریه است.

وی با اشاره به فعالیت‌ها فردی به نام لارن لوری در پشت پرده نشریه فرانسوی شارلی ابدو گفت: این فرد اعلام می‌کند که از این به بعد تمامی هزینه‌های نشری را پرداخت می‌کنم همانگونه که سه سال قبل نیز پرداخت کرده و این فرد هویت روشن صهیونیستی دارد و در مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران گوی سبقت را از همه ربوده است.

مسول سایت بین‌المللی ایران کارتون تاکید کرد: گردانندگان اصلی این هفته نامه یهودی الاصل بوده ولابی‌های صهیونیستی در این نشریه بسیار نقش داشته‌اند، نخستین بار این نشریه با انتشار کاریکاتور توهین آمیزی از پیامبر اسلام خشم مسلمانان جهان را برانگیخت و قلب و دل نزدیک به دومیلیارد مسلمان را جریحه‌دار کرد، این کار و مواردی از این دست جز نفرت پراکنی چیزی دیگری را به دنبال ندارد.

شجاعی طباطبایی ابراز داشت: آن‌ها قصد داشتند مسابقه اخیر را در سازمان ملل با موضوع اسلام ستیزی برپا کنند که در این مسیر به هدف خود دست نمی‌یابند و در نهایت در حوادث اخیر ایران چهره واقعی خودشان را نشان دادند و به فرموده رهبر معظم انقلاب همانگونه که آمریکا با ترامپ چهره واقعی خود را به ملت ما نشان داد؛ نشریه شارلی ابدو نیز با این اقدام اخیر از چهره واقعی شأن پرده برداشتند.

 

ماهیت نشریه شارلی ابدو ضد ادیان الهی است

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در بخش دیگری از سخنان خود ماهیت نشریه شارلی ابدو را ضد ادیان الهی برشمرد و گفت: آنان ابایی از نفرت پراکنی ندارند و زبان آنان مرز وقاهت را جابجا کرده و آثار آنها در حقیقت فحش‌های تصویری است.

شجاعی طباطبائی در ادامه به ابعاد فراخوان و برگزاری آخرین مسابقه نشریه شارلی ابدو اشاره و خاطرنشان کرد: در این فراخوان در مجموع و به گفته خود شارلی ابدو ۳۰۵ نفر شرکت کردند و کار ۳۰ نفر پذیرفته شده و جایزه آن انتشار کاریکاتور در نشریه بود. تیتر این جایزه جالب توجه است: شرکت کنندگان در این مسابقه جایگاه خود را در جهنم به دست آوردند. تیتری که برای برندگان مسابقه زده شده تمایلات شیطان‌پرستانه و ضد دین دست‌اندرکاران شارلی ابدو را به خوبی نشان می‌دهد.

وی  خاطر نشان کرد: نشریه شارلی ابدو یک نشریه زرد و جنجالی بوده و باید بدانیم از بین همین طرح‌ها ۱۵ نقاشی کودکانه با نام‌های ناشناخته منتشر شده و ۱۵ طرح دیگر عملا کار ۷ نفر است، این طرح‌ها هم توسط تعدادی از پناهندگان ایرانی در این مسابقه کار شده است که با دروغ‌های عجیب و غریب توانسته‌اند به کشورهای غربی از جمله فرانسه بروند و جریانی که دنبال می‌کنند تنها یک دسیسه بوده و چندین سال است که در حال دنبال کردن این دشمنی هستند.

وی با بیان اینکه ما در یک جنگ رسانه‌ای نابرابری قرار داریم تاکید کرد: دشمن در حوادث اخیر بزرگنمایی کرده و از طرفی حضور میلیونی مردم در دفاع از نظام جمهوری اسلامی را منعکس نمی‌کند و اقدامات هنجارشکنانه یک جمع معدود را به نام ملت ایران می‌نویسد.

چهره سال هنر انقلاب اسلامی بیان داشت: هنرمندان ایرانی در حال حاضر بالاترین جوایز را در مسابقات کاریکاتور دنیا می‌گیرند و از ایرانی‌ها به عنوان داور و حتی برپا کننده و برنامه ریز رویدادهای هنری دعوت می‌شود که نشان از ظرفیت و توانمندی خوب ایرانی‌ها است.

شجاعی طباطبایی در خصوص علت انتخاب دشمن از قالب کاریکاتور برای خدشه دار کردن مقدسات گفت: کاریکاتور زبان قابل فهم برای تمام دنیا است و زبانی بین المللی است و از آنجا که از چاشنی طنز برخوردار است مورد استقبال قرار می‌گیرد.

رئیس مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در پایان اظهار داشت: رسانه‌های معاند خصوصا سه سایت فرانسوی سالیان سال است علیه زنان ایران به صورت خاص در حال کار هستند و از سال ۸۸ کارهای سازمان یافته‌ای انجام داده‌اند و جوایز متعددی برای آن پرداخت می‌کنند که باید در نشست‌های دیگر درباره آن به تفصیل صحبت شود.لینک کوتاه :
https://eshragh.ir/p=12978


اخبار مرتبط


دیدگاهی وجود ندارد !