• عباسعلي متوليان

اندیشه و مهارت در کنار هم باعث تعالی یک اثر هنری می‌شود

نشست تخصصی بررسی فرآیند تولید اثر نگارگری و افتتاحیه نمایشگاه نگارگری ثقلین توسط اداره هنرهای تجسمی معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی در نگارستان اشراق برگزار شد.

Eshragh

نشست تخصصی بررسی فرآیند تولید اثر نگارگری و افتتاحیه نمایشگاه نگارگری «ثقلین» مربوط به آثار استاد امیرحسین آقامیری توسط اداره هنرهای تجسمی معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی در نگارستان اشراق برگزار شد.

امیرحسین آقامیری در سخنرانی خود در این نشست ابراز داشت: در هر عرصه ای که می‌خواهیم ورود کنیم باید شناخت کافی از آن عرصه داشته باشیم تا بتوانیم کار را درست انجام بدهیم  تا بعد از چندین سال نگوییم این راهی که رفتم اشتباه بود.

این استاد نگارگری در رابطه با هنر بیان داشت: افراد زیادی هستند که سالهاست در عرصه هنر کار می‌کنند اما هنوز به معنای هنر نرسیده اند چون هنر را فقط در تکنیک و مهارت دیده‌اند. تعریف عوام از هنر این است که اگر کسی کاری را درست و با مهارت انجام دهد آن را هنرمند معرفی می کنند اما هنر فقط تکنیک و مهارت نیست بلکه هنر از دو بخش تشکیل شده که یک بخش آن مهارت است و بخش دیگر تفکر و اندیشه است که این دو در کنار هم باعث تعالی یک اثر هنری می‌شوند. اما تعریف خواص از هنر این است که هنر زاییده تفکرات و تعقلات هنرمند است که در قالب یک تخصص و مهارت شخصی تجلی پیدا می کند.

آقامیری در مورد ویژگی هنرمند تصریح کرد: اگر درون هنرمند پالایش یافته و از پلشتی‌ها به دور باشد کارش بیشتر به دل مخاطب می‌نشیند. چون تعبیر دیگر از هنر این است که، هنر آیینه درون انسان است و هر چقدر هنرمند ضعف‌هایش را از بین ببرد هنرش متعالی می‌شود.

وی موضوع کارهای خود را قرآنی دانست و ابراز داشت: موضوع اکثر اثرهایی را که بنده کار کرده ام قرآنی است چون محتوا برای من خیلی مهم است.هنرمند باید اول بر روی خودش و در مرحله بعد بر روی مخاطب اثر بگذارد و بنده  نکته‌هایی که در کارهایم به آن رسیده ام هم بر روی خودم و هم بر روی مخاطب اثر گذاشته است.لینک کوتاه :
https://eshragh.ir/p=13419


اخبار مرتبط


دیدگاهی وجود ندارد !