• محمدرضا قربان زاده

ارسال ۹۰۰ اثر به دبیرخانه ششمین جشنواره بین‌المللی شعر اشراق/ برگزاری اختتامیه با حضور شاعران شاخص کشوری و حوزوی در قم

Eshragh

اختتامیه ششمین جشنواره بین المللی شعر اشراق در مرکز همایش‌های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی، روح الله رفیعی در نشست خبری اختتامیه ششمین جشنواره بین‌المللی شعر اشراق که در معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، عنوان کرد: توانمندسازی طلاب در بخش هنری، رسانه‌ای و ادبی یکی از اصلی ترین رویکردهای معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه است.

 

وی ادامه داد: در راستای تحقق این هدف، جشنواره های متعددی احیا و برگزار شده است که احیای چهارمین جشنواره فیلم اشراق و سیزدهمین جشنواره کتاب سلام از جمله آن‌ها بوده است.

 

رئیس مرکز هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی گفت: معتقدیم جشنواره پایان نیست بلکه شروع یک جریان برای شناسایی و کشف آثار هنرمندان و پرورش استعدادهای آنان است.

 

وی اظهار کرد: شعر طلاب در ادبیات کشور تاثیر گذار بوده است و جریان ادبی را رونق داده و به عرصه ادبیات کمک شایانی کرده است.

 

در ادامه، سید جواد شرافت دبیر ششمین جشنواره بین المللی شعر اشراق عنوان کرد: هویت بخشی به شعر دینی و حوزه، کشف و پرورش استعدادهای جدید در فضای شعر حوزه های علمیه داخل و خارج از کشور، تشویق و تقدیر از شاعران فعال شعر حوزه علمیه و تقدیر از چهره های غیرحوزوی که به فضای شعر حوزوی کمک کردند از اهداف این دوره از جشنواره بوده است.

 

وی با بیان اینکه شعر کلاسیک، نو، کودک و نوجوان، نوحه و سرود از قالب‌های این جشنواره بوده است، اضافه کرد: شعرهای دریافتی با موضوع آزاد بوده و «هجو دنیا مدرن» موضوع ویژه این جشنواره است.

 

شرافت گفت: ۹۰۰ اثر از ۱۶۳ شاعر از ایران و افغانستان دریافت شده است که ۶۰۰ اثر به مرحله دوم داوری و ۱۳۰ اثر به مرحله نهایی داوری راه یافتند که در روز اختتامیه از ۲۹ برگزیده در دو سطح تقدیر می‌شود.

 

وی با بیان اینکه ۳۰ اثر از افغانستان دریافت شده است و یکی از برگزیدگان از افغانستان خواهد بود، اظهار کرد: در بخش نشان اشراق از دو چهره غیرحوزوی، محمدعلی مجاهدی به خاطر پرورش و آموزش پژوهش در زمینه شعر حوزه و مهدی جهاندار بدلیل کنش حوزوی و انقلابی تقدیر می‌شود.

 

دبیر ششمین جشنواره شعر اشراق ادامه داد: در بخش رویش ها نیز که از شاعران دهه هشتادی که استعدادهای آینده هستند تقدیر می‌شود.

 

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد داوران این جشنواره حوزوی هستند که نشان از اندوخته خوب حوزه علمیه در زمینه شعر دارد، تصریح کرد: در بخش شعر کلاسیک، حجت‌الاسلام زکریا اخلاقی، حجت‌الاسلام جواد محمدزمانی، حجت‌الاسلام محمدحسین انصاری نژاد و انسیه سادات هاشمی، در بخش شعر نو حجت الاسلام سید سلمان علوی و علی محمد مودب، در بخش نوحه و سرود حجت‌الاسلام حامد اهور و رضا خورشیدی فرد، در بخش کودک و نوجوان حجت‌الاسلام تقی پورمتقی و علی بابا جانی و در بخش رویش‌ها و کشف استعدادها سید مهدی حسینی رکن آبادی به داوری آثار پرداختند.

 

شرافت ادامه داد: اختتامیه ششمین جشنواره شعر اشراق با معرفی و تقدیر از برگزیدگان روز سه شنبه، ۱۵ اسفندماه ۱۴۰۲ ساعت ۱۹ در مرکز همایش های غدیر قم برگزار می شود.

 

وی افزود: استاد اخلاقی، محمدعلی مجاهدی، دکتر معینی پور معاون فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی و حجت‌الاسلام والمسلمین واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی سخنرانی خواهند کرد.

 

دبیر ششمین جشنواره شعر اشراق بیان کرد: به دنبال این هستیم که پس از جشنواره، مدرسه مجازی شعر راه اندازی شود تا ارتباطی با شاعران در سراسر کشور و حتی خارج از کشور باشد.
 لینک کوتاه :
https://eshragh.ir/p=16002


اخبار مرتبط


دیدگاهی وجود ندارد !