• محمدرضا قربان زاده

گزارشی از نشست صمیمی شاعران با معاون فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی/ ظرفیت بین المللی قم در عرصه شعر و ادبیات فارسی

Eshragh

نشست صمیمی شاعران حوزوی با معاون فضای مجازی‌ هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی و رییس مرکز هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه، مسعود معینی‌پور "معاون فضای مجازی، هنر و رسانه" و روح الله رفیعی "رئیس مرکز هنر و رسانه" دفتر تبلیغات اسلامی در نشستی صمیمی، میزبان شاعران طلبه و چند شاعر دیگر از استان بودند.

در این محفل، شاعران علاوه بر بیان نقطه نظرات خود پیرامون فضای شعر و شاعری، به شعرخوانی پرداختند.

سید محمدجواد شرافت، سید سلمان علوی، سید مهدی موسوی، سید بشیر حسینی، مرتضی حیدری آل کثیر، روشن سلیمانی، محمد مهدی خان‌محمدی، محمدعلی کعبی، حسن خسروی وقار، حمزه محمودی و خانم‌ها طاهره سادات ملکی، راضیه مظفری و عاطفه خرمی شاعرانی بودند که در این جلسه حضور داشتند.

"لزوم برگزاری جلسات معرفت افزایی و بصیرت افزایی برای شاعران طلبه در کنار جلسات نقد شعر و توجه ویژه به ارتقاء کیفی اشعار"، "توجه خاص به شاعران مبتدی و تلاش برای دیده شدن شعرهای این افراد، مثل چاپ کتاب و ارایه آثار در نشریات معتبر با حمایت دفتر تبلیغات"، "برگزاری جلسات ویژه و تکمیلی مانند دوره های سوژه‌یابی، موسیقی شعر و سیر مطالعاتی برای بانوانی که برای حضور در جلسات مختلط و عمومی معذوریت دارند"، "پیگیری دیدار برگزیدگان و دست‌اندرکاران جشنواره اشراق با مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای(مدظله العالی)" از جمله مباحث بود که توسط شاعران در این جلسه مطرح شد.

"برگزاری چندین پیش‌نشست در قم و استان‌های دیگر در قالب جشنواره برای شاعران غیر فارسی‌زبان"، "چاپ مجموعه شعرهای شاعران طلبه"، "گردآوری شعرهای برگزیده دوره‌های قبل در یک مجموعه‌"، "توجه ویژه به  موضوع قرآن و هتک حرمت این کتاب آسمانی در جشنواره"، "تاثیر مشکلات مالی بر کم رونق شدن جلسات"، "فعالیت گسترده‌تر و انعکاس آثار شاخص در فضای مجازی و "ضرورت‌ استفاده از ظرفیت‌های بین المللی در جشنواره" از دیگر مهم ترین مباحث مطرح شده در این جلسه بود.

در ادامه این نشست، معینی‌پور "معاون فضای مجازی‌، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی" ضمن تشکر و قدردانی از حضور شاعران در این جلسه صمیمی و با اشاره به حفظ و گسترش این فضا در دفتر تبلیغات اسلامی تصریح کرد: خلاء جلسات پرشور و گعده‌های شاعرانه و معرفت‌افزا در استان مشهود است.

وی افزود: ما می‌توانیم در حوزه‌های دانش شعری ورود کنیم و همچنین در بازنمایی محافل شعری در فضای مجازی و رسانه‌ها موفق عمل کنیم.

معاون فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی بیان داشت: اتفاق تازه‌ای که ما در دفتر پیگیر آن هستیم تاسیس یک انتشارات تخصصی شعر و داستان است تا نویسنده طلبه، دغدغه‌ی چاپ و حواشی نشر را نداشته باشد و از این درگاه می‌توانیم انتشار مجموعه اشعاری مخصوص شعر اولی‌ها و مجموعه‌هایی با موضوعات خاص و کمتر کار شده را برنامه‌ریزی کنیم.

وی گفت: استفاده از ظرفیت شاعران طلبه خواهر بسیار مهم است و ما با امکاناتی که در دست داریم می‌توانیم به بازنمایی فعالیت‌های آنان در فضای مجازی، رسانه و مجلات کمک کنیم.

معینی پور اظهارداشت: با توجه به غنی بودن استان قم در فضای شعر دینی و آیینی چه در فضای حوزه علمیه و چه خارج از آن، می‌توان با خیلی از استان‌ها هم‌آوردی کرد و با تجمیع این ظرفیت‌ها می‌توان قم را یک پدیده ملی در سطح کشور و حتی یک پدیده‌ بین المللی در سطح زبان فارسی معرفی کرد.

وی گفت: در دفتر تبلیغات اسلامی این ظرفیت وجود دارد که در فرآیند شکل‌گیری شخصیت نظری، فکری و عقیدتی شاعران تاثیرگزار باشیم و امروزه شعر در در قالب های  موسیقایی که منتشر می‌شود تحت الشعاع قرار گرفته شده است و به یک محصول بازاری برای غلیان عواطف و احساسات تبدیل شده که در این میان به شور اجتماعی، ابعاد حماسی و ارزشمند توجهی نمی شود.

معاون فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خطاب به شاعران حوزوی خاطرنشان کرد: می‌توان با ظرفیت‌هایی که در بین شاعران وجود دارد، با همکاری و راهبری شما زمینه‌سازی‌های خوبی را ایجاد کرد و ثمره‌ی خوبی گرفت.

 لینک کوتاه :
https://eshragh.ir/p=13881


اخبار مرتبط


دیدگاهی وجود ندارد !