• محمدرضا قربان زاده

اعطای گواهینامه درجه یک هنری به سردبیر نشریه پوپک

Eshragh

مجید ملامحمدی سردبیر نشریه پوپک معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی گواهینامه درجه یک هنری در رشته ادبیات داستانی را از "اسماعیلی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد.


به گزارش روابط عمومی معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی، مجید ملامحمدی 12 مرداد ماه سالِ ۱۳۴۷ شمسی در شهر قم، در همسایگی بانوی باران و آیینه حضرت معصومه(س)،  به دنیا آمد. تولد وی در خانواده‌ای اهل کتاب و اخلاق اتفاق افتاد. پدرش یک روحانیِ اهل قلم و از مفسران قرآن در حوزه ي علميه ي قم بود و به آيت الله محمد محمدی اشتهاردي شهرت داشت.


اولین اثر داستانی جدّی اش در سال 1368 در مجله‌ی سلام بچه‌ها چاپ شد و اولین شعرش هم در همان سال در مجله‌ی کیهان بچه‌ها انتشار یافت
از سال‌های 69 و 70 به بعد در جلسات قصه و شعر مجله سلام بچه‌ها در قم، حضوری در حاشیه، اما پْر رنگ داشت. اما از سال 1371 به شکل رسمی همکاری‌اش با سلام بچه‌ها به عنوان کارمند شروع شد.

 

در ابتدا چند ماهی مسئول ضمیمه پوپک بود و خودش طرح‌های اولیه آن را داد که بعداً یک مجله مستقل برای کودکان شد. ز همان سال‌ها به عنوان عضو تحریریه و مسئول بخش اجتماعی سلام بچه‌ها و پوپک آغاز به کار کرد .از سال 72 بود که کلاس‌های قصه نویسی مرحوم استاد نادر ابراهیمی در مجله‌سلام بچه ها شروع شد. وی به طور مرتب‌- وگاهی هم نامرتب- هر هفته به قم می‌آمد و ملامحمدی و بعضی از دوستان همکارش در کلاس‌ او شرکت می‌کرد. این جلسات تا سال 74 ادامه داشت.وی همچنین چند ماه به طور مرتب در سال های اولیه‌ی دهه ی هفتاد، در جلسات شعر مجله ی کیهان بچه ها شرکت می کرد.

 

اولین کتابش به اسمِ «خواب عجیب استاد» در سال 1372 در حوزه‌ی هنری تهران انتشار یافت. 

 

از مجید ملامحمدی بیش از200  کتاب در زمینه‌‌های داستان، شعر و تحقیق ادبی و دینی، در دو مقطع کودک و نوجوان به چاپ رسیده است. بسیاری از این کتاب‌ها در جشنواره‌هایی چون کتاب سالِ جمهوری اسلامی، کتاب فصل جمهوری اسلامی، کتاب سالِ‌ حوزه، کتاب سال کودک و نوجوان(کانون پرورش)، مهدویت، کتاب سالِ دفاع مقدس، کتاب سالِ سلام(مجله‌های سلام بچه‌ها و پوپک)، کتاب سالِ رضوی، کتاب سالِ ولایت، صدمین سالِ تولد امام خمینی(ره)، کتاب برتر ناشران، دوسالانه جشنواره نهج البلاغه و چند جای دیگر برگزیده و تقدیر شده‌اند. و چند اثر مطبوعاتی‌اش هم در چند جشنواره‌ی کشوری- مثل جشنواره‌ی مطبوعات کودکان و نوجوانان- جایزه گرفته‌اند.

 

وی در بعضی از جشنواره های کتاب‌ سال مثل کتاب سال جمهوری اسلامی، حوزه‌ی علمیه، کانون پرورش، مهدویت، رُبع قرن دفاع مقدس،جایزه زرین قلم، کتاب سلام، آموزش و پرورش، حوزه هنری و... داور بوده‌است. 

 

ملامحمدی تحصیلات حوزوی‌اش را تا خارج فقه ادامه داد. فارغ التحصیل کارشناسی ادبیات فارسی‌ دانشگاه است . در سال 1387 از طرف وزارت ارشاد اسلامی کارشناسی ارشد(درجه 2 هنری) و در سال 1401 دکترا (درجه یک هنری) در رشته‌ی ادبیات داستانی به وی اهداء شد.

 

او سال ها عضو تحریریه‌ی مجله‌های سلام بچه‌ها، پوپک و مسئول شعر مجله‌ی ماهانه‌ی ملیکا بوده واز مهرماه سال 91  تاکنون سردبير مجله‌ي پوپك است. در انجمن قلم ایران و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان عضویت دارد. چند باری در مراکز مختلف مثل حوزه هنری و‌... تدریس داستان و شعر داشته‌ است. او همچنین برای شرکت در جشنواره ها و رونمایی از آثار ترجمه شده‌اش به کشورهای چون هند، ایتالیا و ترکیه سفر داشته است. تعدادی از آثار او به زبان های فرانسه، انگلیسی، روسی، اردو، نیجریه‌ای، عربی، ترکی استانبولی و هندی ترجمه شده اند.

 

بعضی از آثار او عبارتند از:
آواز باران/ مجموعه شعر نوجوانان/ 1378/ نشر قو/ برگزیده کتاب سال کودکان و نوجوانان (کانون پرورش) در سال 79 و برگزیده‌ی کتاب سال سلام بچه‌ها و پوپک در سال 79
آخرین هجرت/ پژوهشی از هجرت امام به پاریس برای نوجوانان/ 1380/ کانون پرورش فکری/ تقدیر در کتاب سال کودکان و نوجوانان
فرهنگ‌نامه‌ی نماز/ مجموعه 1100 واژه درباره‌ی نماز و... برای نوجوانان و جوانان/ زمستان 1381/ مؤسسه‌ی فرهنگی شهید مدرس اصفهان/ برگزیده‌ی کتاب سال حوزه در سال 82
آواز مرغ باران/ رمان زندگی امام هادی(ع)/ 1382/ قدیانی/ برگزیده‌ی کتاب سال‌های ولایت، سلام بچه‌ها و پوپک، شورای کتاب کودک و تقدیر از کتاب سال جمهوری اسلامی در سال 83
امام، مهربان‌ترین پدر/ قصه زندگی امام خمینی(ره)/ 1384/ نوای مدرسه/ تقدیر در هشتمین جشنواره رشد 1389
پدر بزرگ غمگین است/ ج 2 قصه زندگی امام خمینی(ره)/ 1385/ نوای مدرسه/ تقدیر در هشتمین جشنواره رشد 1389
راز انار سرخ(قصه‌ی زندگی علما ودانشمندان شیعه)/ نشر تکا/1388 / ترجمه شده به زبانهای اردو و ترکی استانبولی و روسی
من ماه را می‌خواهم / ج ۳ قصه زندگی امام خمینی(ره)/ 1385/ نوای مدرسه/ تقدیر در هشتمین جشنواره رشد 1389
ماه غریب من/ رمان زندگی امام رضا ع/ به نشر/برگزیده سومین کتاب سال رضوی
مجموعه 12 جلدی شاه فراری شده(داستان انقلاب)/ به نشر/ 1397
رمان اسبهای کور نشر رود آبی/ رمان داعشی و عاشقی انتشارات به‌نشر / رمان مسیر خارج از نقشه نشر مهرستان/ رمان دزد و شاهزاده انتشارات جمکران/ رمان هیولای اسب سوار انتشارات به‌نشر/ رمان‌های یک قصر و چند پادشاه و ماموریت مخفی انتشارات معارف/ و....
وتعدادی رمان و آثار دیگر.....

 لینک کوتاه :
https://eshragh.ir/p=14742


اخبار مرتبط


دیدگاهی وجود ندارد !