• سید خلیل حسینی

مدیر حوزه های علمیه در دیدار با با دبیران سوگواره مجازی اشراق: سوژه یابی در قضیه عاشورا و پیام های آن نقطه توقفی ندارد

Eshragh

جمعی از دبیران «هفتمین سوگواره مجازی اشراق» که از سوی معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار می شود، با آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه دیدار و گفت و گو کردند.

آیت الله اعرافی در این دیدار که در دفتر مدیرحوزه های علمیه در قم برگزار شد، ضمن تشکر و تقدیر از معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی بابت برگزاری هفتمین سوگواره مجازی اشراق، گفت: سوگ و حزن باید در مبانی دینی بازشناسی شود، چرا که اگر این اتفاق بیفتد و مشخصات و عناوین آن در اسلام تبیین شود، مشخص می گردد که درست عکس آنچه تصور می شود، این حزن و سوگ متعالی، امری ارزشی خواهد بود.

مدیر حوزه های علمیه خاطر نشان ساخت: سوگ و حزن با یک سری مشخصات و مختصات، امری ضد ارزش و ضدهنجار می شود و به مختصات دیگری همین سوگ و حزن امری ارزشی و الهی خواهد بود که بشریت را به قله های معنویت و رشد و تعالی می رساند.

امام جمعه قم افزود: اگر سوگ و حزن در شعاع عقل قرار گیرد و طبق مختصات عقلانی و الهی تعریف شود، موجب نشاط و تعالی بشریت است، اما اگر تنها به خاطر شهوات مادی صورت گیرد، موجب پژمردگی می شود.

آیت الله اعرافی با اشاره به فواید سوگ و حزن مقدس برای بشر خاطر نشان ساخت: بشریت برای تخلیه خودش و تعالی، نیاز به سوگ و حزن و غم مقدس دارد و این نیاز امروزه به خوبی احساس می شود؛ و به عبارت دیگر انسان هم به سوگ نیاز دارد و هم به جشن و این دو هرکدام به دو قسم تقسیم می شوند، سوگ و جشن عقلانی یا سوگ و جشن مادی و شهوانی که اگر در مسیر درست خودش قرار گیرد همانند دو بال برای رشد و پیشرفت و تعالی انسان ضروری خواهند بود.

مدیر حوزه های علمیه با بیان اینکه قله سوگ الهی و مقدس، قصه عاشورا است، تاکید کرد: سوگی بالاتر از سوگ عاشورا نیست و سوگواره سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) جایگاه مهم و رفیعی دارد که در این قصه مهم عناصری همچون شجاعت، حماسه، اخلاق، فقه، معنویت و بسیاری دیگر از ارزش ها و کمالات دیده می شود.

امام جمعه قم با بیان اینکه سوگ سالار شهیدان امام حسین(ع) یک امر عاطفی محض نیست، خاطر نشان ساخت: این سوگ مقدس انسان را به آرمان های بزرگ و بلندی می رساند.

آیت الله اعرافی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امروزه تمدن غرب به دنبال ساخت اسطوره های خیالی است، بیان کرد: ملت ها و تمدن های غربی برای اینکه جوامع خود را به ارزش های متعالی تشویق کنند به دنبال ساخت اسطوره های خیالی و وهمی هستند تا جامعه را به سمت آن قله ها ببرند، اما افتخار ما این است که واقعه مهم و بزرگ عاشورا یک واقعیت محض است.

مدیر حوزه های علمیه در توصیه ای به دبیران هفتمین سوگواره مجازی اشراق و سایر کسانی که در این عرصه مهم فعالیت می کنند، گفت: سوژه یابی در قصه عاشورا بسیار مهم است و جای کار فراوانی دارد تا لایه های عمیق و ژرف قصه عاشورا برای همگان به خوبی مشخص و بیان شود و از منظرهای مختلف به قصه عاشورا نگاه شود.

وی در همین رابطه افزود: هنرهای متفاوت را در خدمت عاشورا و فرهنگ حسینی قرار دهید، چرا که این کار یک رسالت مهم و اساسی برای همه کسانی است که در این عرصه مشغول خدمت هستند.

مرتضی حاجیانی

شخصیت سیدالشهدا(ع) فراملی و جهانی برای تمامی انسان‌های آزاده دنیا است

حجت‌الاسلام مرتضی حاجیانی، دبیر اجرایی «هفتمین سوگواره مجازی اشراق» در این دیدار بابیان اینکه شخصیت سیدالشهدا(ع) فراملی و جهانی و برای تمامی انسان‌های آزاده دنیاست، گفت: توانستیم سوگواره را در یک گستره ملی عرضه کنیم؛ بنا داریم برای سال‌های آینده این رویداد را در حوزه بین‌المللی نیز گسترش دهیم، چراکه شخصیت سیدالشهدا(ع) فراملی و جهانی و برای تمامی انسان‌های آزاده دنیاست.

وی افزود: هفتمین سوگواره مجازی اشراق با توجه به شرایط شیوع کووید ۱۹ در فضای مجازی از سوی معاونت فضای مجازی، هنری و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، در بخش‌های گرافیک، عکس و کلیپ، متون ادبی و ایده‌های نو و همچنین بخش کنشگران عاشورایی برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام حاجیانی خاطر نشان ساخت:  امام حسین(ع) را راوی برتر زمان خودش می‌دانیم و جنگ روایت‌ها را از آن دوران می‌توان بررسی کرد.حضرت سید الشهدا(ع) برای ما الگوی خوبی است که بتوانیم در فضای رسانه‌ای از ایشان درس بگیریم.

وی افزود: رقابت تولیدکنندگان محتوای دیجیتال در بخش‌های گرافیک، عکس، کلیپ، متون ادبی و ایده‌های نو می باشد و رصد برترین کنش‌های عاشورایی در فضای مجازی با دو محور، پاسخگویی به شبهات و روایت عقل‌های عاشق خواهد بود.

دبیر اجرایی هفتمین سوگواره مجازی اشراق در پایان گفت: هفتمین سوگواره مجازی اشراق به همت معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم همراه با جوایز نفیس و ارزنده مادی و معنوی و حمایت از فعالان مجازی برگزار می شود و ارسال آثار از طریق سایت Soogvareh.Eshragh.ir خواهد بود.لینک کوتاه :
https://eshragh.ir/p=2604


اخبار مرتبط


دیدگاهی وجود ندارد !