• سید خلیل حسینی

جشنواره فيلم اشراق در قم خاتمه می‌يابد

Eshragh

به گزارش اشراق، حجت‌الاسلام و المسلمين علی كمساری، رئيس مركز فرهنگی ـ هنری دفتر تبليغات اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگاران با بيان اينكه جشنواره فيلم اشراق با موضوع روحانيت و حوزه‌های علميه از جمله اتفاقات و اقدامات بی‌بديل و بی‌سابقه‌ای است كه پس از پيروزی انقلاب اسلامی در حوزه‌های علميه در حال رخ‌دادن است تصريح كرد: اين اولين‌بار است كه يك نهاد حوزوی اقدام به اعلام فراخوان برای جلب مشاركت هنرمندان عرصه سينما برای پرداختن به موضوع روحانيت و حوزه‌های علميه كرده است.

 

وی افزود: برهمين اساس جشنواره فيلم اشراق دارای اهميت، ارزش و ويژگی خاص و دلايل لازم، ضروری و واضح است و به هرحال هنرسينما و شعب اين هنر يكی از تأثيرگذارترين، كاربردی‌ترين و اثرگذارترين اقسام هنری در عصر حاضر است.

 

وی با بيان اينكه فراخوان جشنواره فيلم اشراق از آبان‌ماه سال ۹۰ صورت گرفت اظهار كرد: ما در واقع هشت محور را از طرق مختلف ارائه كرديم و هشت محور را به عنوان محورهای موضوعی جشنواره برگزيديم كه اولين محور اين جشنواره توجه به جايگاه روحانيت و حوزه‌های علوم دينی در زندگی فرهنگی ـ اجتماعی مردم، روحانيت و تبليغ دين از منظر شيوه‌های مدرن و سنتی است.

 

وی افزود: زیٌ طلبگی، تبليغ دين در سايه رفتار، رفتار اخلاق و تهذيب نفس محور ديگر اين جشنواره است كه محور مهمی است و با توجه به تبليغات منفی كه در خصوص زير سؤال بردن زندگی طلاب و سطح آن و اغراق و دروغ‌هايی كه در مورد آن‌ها می‌گويند مردم بدانند كه زندگی طلاب و روحانيون با زندگی مردم فاصله ندارند.

 

رئيس مركز فرهنگی ـ هنری دفتر تبليغات اسلامی با بيان اينكه ۴۱۷ اثر از سراسر كشور به دبيرخانه جشنواره رسيده است خاطرنشان كرد: ۸۵ اثر فيلم داستانی، ۱۴۸ اثر فيلم مستند، ۱۷۴ اثر فيلمنامه كوتاه و ۱۰ اثر پويانمايی به دبيرخانه جشنواره راه پيدا كرد.

 

كمساری با اشاره به دو مرحله داوری جشنواره فيلم اشراق بيان كرد: اساتيدی چون مجتبی راعی، محمود زنده‌نام و حجت‌الاسلام حسن‌زاده هيئت داوری فيلم و اساتيدی چون اكبرلو، قاضی نظام و حجت‌الاسلام مظفرسالاری نيز هيئت داوری فيمنامه جشنواره فيلم اشراق را تشكيل می‌دهند.

 

وی با بيان اينكه ۱۶۷ اثر از كل آثاری كه در دو بخش فيلم و فيلمنامه به مرحله داوری راه پيدا كرده مربوط به هنرمدان حوزوی و ۲۵۰ اثر مربوط به هنرمندان غيرحوزی است گفت: ۶۰ اثر هم از سوی بانوان هنرمند به دبيرخانه جشنواره فيلم اشراق ارسال شده است كه در هر بخش اعم از بخش اصلی و بخش ويژه كه مربوط به طلاب هنرمندان است ۳ جايزه اول، دوم و سوم خواهيم داشت.

 

رئيس شورای سياستگذاری جشنواره فيلم اشراق تصريح كرد: مراسم افتتاحيه اين جشنواره ساعت ۹ صبح روز سه‌شنبه، نهم خردادماه در محل مجتمع سينمايی وتوس برگزار و از ساعت ۹:۳۰ الی ۱۲ پخش فيلم و از ساعت ۱۲ تا ۱۲:۱۵ نيز كارگاه انتقال تجربه يك هنرمند را در همين مجتمع خواهيم داشت.

 

وی گفت: در طول سه روز برگزاری جشنواره فيلم اشراق، همه كسانی كه آثارشان به مرحله داوری راه پيدا كرده به‌عنوان مهمان دعوت می‌شوند و با حضور آن‌ها در طول زمان ارائه و اكران فيلم‌ها، كارگاه‌های مهارت‌افزايی و انتقال تجربيات برگزار خواهد شد.

 

كمساری دو نشست و كارگاه تحت عنوان انتقال تجربه يك هنرمند را از جمله برنامه‌های جشنواره فيلم اشراق دانست و خاطرنشان كرد: دو جلسه تحليل و نقد آثار با حضور اعضای هيئت داوری در دو بخش فيلم و فيلم‌نامه به‌طور جداگانه خواهيم داشت و همزمان نيز طی روزهای برگزاری جشنواره از ساعت ۹ صبح تا ۱۱ شب اكران فيلم در مجتمع وتوس صورت خواهد پذيرفت.

 

وی بيان كرد: مراسم اختتاميه جشنواره فيلم اشراق نيز ساعت ۱۰ صبح روز پنج‌شنبه با سخنرانی رئيس دفترتبليغات اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمين احمد واعظی و عزت‌الله ضرغامی، رئيس سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی و دو تن از هنرمندان و اساتيد برتر سينمای كشور برگزار خواهد شد كه در پايان اين مراسم اهدای جوايز به برگزيدگان و تقدير از فيلم‌های سينمايی برتر جشنواره صورت خواهد گرفت.

 

رئيس شواری سياستگذاری جشنواره فيلم اشراق در پايان ضمن ابراز اميدواری از اينكه اين جشنواره در گام اول حركت و تجربه‌ای قرين توفيق باشد و با حمايت و كمك بخش‌های مختلف و اقبال و حمايت و استقبال تمام هنرمندان درگام های بعدی با موفيت بيشتری همراه باشد، از كليه هنرمندان به‌خصوص روحانيون و طلاب كه مخاطبان اصلی جشنواره هستند دعوت كرد تا در روزهای برگزاری اين جشنواره در برنامه‌های آن حضوری فعال و پرشور داشته باشند.لینک کوتاه :
https://eshragh.ir/p=5103


اخبار مرتبط


دیدگاهی وجود ندارد !