• سید خلیل حسینی

تاریخچه کتابخانه ادبی هنری

Eshragh

تاریخچه مختصر

کتابخانه تخصصی ادبی و هنری از سال ۱۳۶۲ با سه قفسه کتاب در دفتر مجله سلام‌بچه‌ها و پوپک توسط حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالله حسن‌زاده شروع به کار کرد. این مجموعه در ابتدا زیرمجموعه معاونت فرهنگی و هنری وقت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بود که بیشتر طلاب علوم دینی از آن استفاده می‌کردند. هم‌اکنون این کتابخانه در شمار کتابخانه‌های ممتاز و منحصر به فرد کشور قرار دارد. جایگاه ویژه کتابخانه و جامعیت و غنای منابع آن، پـژوهشـگـران و بخصوص طلاب مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی را از سطح شهر قم و حتی سطح کشور به این کتابخانه کشانده تا با بهره‌مندی از آن، مطالعه و پژوهش‌های خود را تعمق و تکامل بخشند. کتابخانه تخصصی ادبی و هنری علی‌رغم فضای کوچک و محدود خود، هر روز پذیرای بیش از ۸۰ نفر از اعضا و علاقه‌مندان به ادبیات و هنر، اعم از اساتید، طلاب و دانشجویان است.

مشخصات کتابخانه

مجموعه: ۳۵۰۰۰ عنوان (۶۷۰۰۰ جلد)  کتاب فارسی و ۱۵۰ عنوان نشریه‌ تخصصی ادبی و هنری سازماندهی منابع: رده‌بندی کنگره (LC) نرم‌افزار: سیمرغ تعداد اعضاء: ۱۱۲۰ نفر تعداد کارمند: ۲ نفر سیستم: کتابخانه به صورت «مخزن بسته» فعالیت می‌کند و مراجعه‌کننده از طریق میز امانت، کتاب را دریافت می‌کند.

بخش اطلاع‌رسانی

در این بخش امکان دسترسی کاربران کتابخانه به پایگاه‌های زیر فراهم می‌باشد:
 1. کتابخانه دیجیتال نور: شامل ٨٠٠٠ عنوان کتاب تخصصی، در زمینه علوم اسلامی، در موضوعاتی همچون ادبیات و منطق، تاریخ و سیره، فرق و مذاهب اسلامی، علوم قرآن و تفسیر، جغرافیا، اخلاق، عرفان، و…
 2. مجلات نور: شامل هزاران شماره از صدها عنوان مجلۀ «علمی ـ پژوهشی» و «علمی ـ ترویجی» در زمینه‌های ادبیات، هنر، قرآن و حدیث، روان‌شناسی، کتابداری و اطلاع‌رسانی، فلسفه، کلام، عرفان و…

بخش سفارش و تهیه منابع

این بخش با توجه به نیاز و درخواست اعضای کتابخانه، وظیفه ارزیابی، سفارش و تهیه منابع را برعهده دارد. در راستای سهولت و سرعت بیشتر در دریافت پیشنهادهای خرید منابع مورد نیاز پژوهشگران، ارایه پیشنهاد خرید کتاب از طریق پرتال کتابخانه انجام می‌گیرد.

بخش سازماندهی منابع

این بخش که با عنوان «خدمات فنی» نیز شناخته می‌شود، از واحدهای فهرست‌نویسی، ورود اطلاعات و آماده‌سازی فیزیکی تشکیل شده است.

بخش نشریات

در بخش نشریات حدود ۱۵۰عنوان نشریه تخصصی ادبی و هنری جاری و به‌روز نگهداری می‌شود که مراجعین می‌توانند به صورت مطالعه در محل، از آنها استفاده کنند. حدود ۳۵۰ نشریه ادواری تخصصی ادبی و هنری گذشته‌نگر از دهه شصت تاکنون به صورت صحافی‌شده، در این واحد نگهداری شده، مورد بهره‌برداری قرارمی‌گیرند.

بخش امانت

این بخش شامل مجموعه‌ای از منابع چاپی فارسی می‌باشد که از سال ۱۳۸۰ به بعد، سازماندهی آنها با نرم‌افزار کتابخانه‌ای «سیمرغ» صورت می‌گیرد. کلیه فعالیت‌ها و خدمات سرویس‌دهی از جمله ورود اطلاعات، سازماندهی منابع، جستجو، امانت، تمدید و رزرو با استفاده از این نرم‌افزار انجام می‌شود. مجموعۀ منابع کتابخانه در مخزنی با نظام قفسۀ بسته نگهداری می‌شود. فعالیت‌ها و خدمات این بخش شامل موارد ذیل است:
 • ارائه خدمات امانت (عضویت، امانت، تمدید، رزرو و جستجوی منابع)؛
 • راهنمایی اعضای کتابخانه؛
 • امور مربوط به مدیریت سیستم امانت؛
 • ارائه آموزش به کاربران و آشنایی با شیوه جستجوی منابع از طریق سیستم سیمرغ؛
 • دریافت درخواست‌های خرید؛
 • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات؛
 • پیگیری امور مربوط به دیرکرد منابع توسط اعضا؛
 • امور مربوط به رف‌خوانی و قفسه‌چینی؛
 • تهیه گزارش‌های آماری به صورت دوره‌ای.


لینک کوتاه :
https://eshragh.ir/p=1281


اخبار مرتبط


دیدگاهی وجود ندارد !